O nás

O NÁS

Hrales, z.s.

Lesní klub provozuje spolek HraLES, který vznikl v roce 2018. Jedná se o dobrovolný, nevládní, neziskový svazek občanů se zájmem o lesní pedagogiku, ochranu přírody, zdravý životní styl a udržování lidových tradic. Cílem spolku je vytvořit prostor pro pobyt dětí a rodičů v přírodě, přispívající k harmonickému vztahu mezi rodičem a dítětem a vývoji dětí v souladu s přírodou. Více o spolku v našich Stanovách.

NÁŠ TÝM

Marie Lejčková

Hlavní koordinátorka HraLESa, předsedkyně spolku a průvodkyně

Vystudovala Provozně-ekonomickou fakultu České Zemědělské Univerzity v Praze, kde se poprvé setkala s teorií ekologického zemědělství a trvale udržitelného rozvoje. Tato témata jí velmi zaujala a ovlivnila v pozdějších důležitých životních rozhodnutích. Krátce po studiích pracovala ve veřejném sektoru a později se realizovala v neziskovém sektoru jako koordinátorka projektu POMOZTE DĚTEM. Poté následovalo narození dětí a rozhodnutí k naprosté změně životního stylu, přestěhování na samotu k lesu, vytvoření rodového statku a snaha o život v souladu s přírodou.

Její tři děti (Ema, Teo a Zoe) jsou pro ni velkými učiteli, otevřely jí spoustu témat, která si postupně zpracovává. Soužití s nimi ji nasměrovalo ke studiu alternativních výchovných směrů (Respektovat a být respektován, Vychováváme děti a rosteme s nimi, Nevýchova, apod.), Montessori pedagogice a práci s dětmi obecně. Na dětech si cení jejich upřímnosti, bytí v současném okamžiku a kreativity. Moc se jí líbí princip svobodné dětské hry v přírodě, kterou svým dětem hojně dopřává a ráda by, aby ji zažívaly i další děti. Proto tvoří HraLES. I pro ni je pobyt v přírodě s dětmi velmi uklidňující a dává jí pocit svobody a štěstí.

Klára Palíšková

Koordinátorka, průvodkyně dětí

Odjakživa je jí nejlépe venku. Jako malá chodila do skauta. Jejím oborem je zlatnictví a restaurování. V rámci studia na VŠ měla i pár semestrů pedagogiky, kde se nadchla pro různé inovativní směry pedagogiky. Narozením vlastních dětí začala kráčet cestou respektující komunikace. Dává jí smysl podílet se na vzniku komunitního prostoru, kde se budou všichni cítit dobře a který bude děti motivovat k poznávání přírody, krajiny, světa a života.

MARIE VAN DE LOO

Průvodkyně dětí

Vystudovala Střední pedagogickou školu, dále absolvovala studium Eurytmie v Berlíně a waldorfský seminář v Praze. Je maminkou tří dětí – již dospělých. Má 15 let praxe ve Waldorfských mateřských školách, dále se věnuje výuce eurytmie a německého jazyka pro děti (předskolní, školní) i pro dospělé. Mezi její zájmy patří zpěv, hudba, pohyb, jazyky, příroda a lidé.

Hana Nožičková

Průvodkyně dětí

Od mala se její život formoval skautskou výchovou, hudební, sportovní a výtvarnou činností. V letech 2012 – 2019 byla vedoucí skautské družiny – organizovala výpravy do přírody a pobytové tábory. Skautskou činností se zabyvá i nadále, ale se 3letou dcerkou vyhledává kolektiv stejně starých dětí. Dva roky v rámci klubu LUMÍK v Lomnici pravidelně organizovala setkávání maminek s menšími dětmi. Pedagogické vzdělání získala prostřednictvím Skautu, kde absolvovala zkoušku vedoucí oddílu, jejíž součástí je mimo jiné i pedagogika a kurz první pomoci. Jako rodič absolvovala kurz Nevýchovy. V profesním životě je od r. 2016 učitelka odborných předmětů na střední škole v Jičíně. Mezi její zájmy patří různé vyrábění, práce s přírodními materiály a hra na kytaru, dudy a flétnu. Moc se těší, že bude své zájmy sdílet s malými parťáky za každého počasí v tom nejkrásnějším prostředí, které nám les v každém ročním období nabízí.

KAMILA SLAVÍKOVÁ

Průvodkyně dětí

Po gymnáziu vystudovala sociální pedagogiku a pak už ji vždy provázely a ona provází děti. Jak v nízkoprahovém centru, při výuce na malotřídce, v družině ve waldorfské škole, tak čyři její vlastní (dnes ve věku 2 -17 let). Možnost zažít s dětmi úžas z objevování přírody, sebe sama a vzájemných vztahů se jí rozhodně neomrzela. Naopak, s radostí a respektem bude v Hralese.